Järjestimme 22.-23.2.2025 Finnish Aerial Convention -ilmatapahtuman sirkustilassamme. Sirkustilan yli 6-metrinen korkeus tarjosi hienot puitteet ilma-akrobatialle. Ohjelmassa oli muun muassa työpajoja ja luentoja. Tapahtumaan osallistui noin neljäkymmentä ilma-akrobatian ammattilaista ja harrastajaa ympäri Suomen. Tapahtumassa työskenteli kymmenen ohjaajaa, muita työntekijöitä sekä vapaaehtoisia.
Yleisö pääsi kurkistamaan tapahtumaan open stagella
Lauantaina järjestettiin tapahtuman huipentava, yleisölle avoin. open stage. Open stagella esiintyivät köydellä Hanne Vartiainen ja Ti, kankaalla Pamfila Inkinen ja Jenna Aimia-Särö sekä rengastrapetsilla Roosa Hannula ja Janni Virta. Lisäksi Leo Kaipiainen jonglöörasi. Katso tunnelmia open stagelta oheiselta videolta:
Ilma-akrobatia on näyttävä ja fyysisesti vaativa sirkustaiteen laji, jossa kiivetään kohti korkeuksia sekä tehdään erilaisia temppuja, kuten pudotuksia. Välineinä käytetään muun muassa silkkikankaita, rengastrapetseja, köysiä ja ranteen ympärille pujotettavia strapseja. Vaikka ilma-akrobatia on haastava laji, se on myös helposti muokattavissa kevyemmäksi eri välineiden avulla, jolloin se sopii lähes kaikille. Sirkus Magentalla ilma-akrobatiaa pääsee harrastamaan kaikenikäiset.